Логотип Вінниці

Наша Вінничина

Як відправити дитину до літнього табору і не збожеволіти: 5 порад батькам

Всі новини | 05.07.2025 12:45

Як відправити дитину до літнього табору і не збожеволіти: 5 порад батькам

Відпочинок у літньому таборі - чудовий спосіб адаптації дошкільнят або молодших школярів до дорослого життя. Але більшість батьків цікавить, як обрати табір, щоб не мати розчарувань і як підготовити дитину до такого відпочинку. Як обрати гарний табір та підготувати дитину до першої поїздки без контролю батьків, розповіла для РБК-Україна власниця мережі дитячих садочків HELLO KIDS, учасниця телешоу "Супермама" Юлія Кичила, яка виховує доньку Алісу. Перша порада: зробіть правильний вибір Обираючи літній табір для сина чи доньки, важливо врахувати темперамент дитини. Інтроверту не сподобається у спортивному таборі, де щодня проходять тренування чи змагання. Екстраверту буде нудно у звичайному таборі. Не забуваємо й про інтереси малюка. Дітям, які люблять навчатися, чудово підійдуть освітні табори з вивчення мови, математики чи робототехніки. Дитина обожнює творити? Обирайте мистецький табір, де педагоги прокачають скіли дитини з малювання, танців чи відеомонтажу. Коли вам сподобався якийсь табір, наступний крок - перевірка організаторів на порядність. У табору має бути офіційна реєстрація юридичної особи, а також ліцензія. "Якщо все гаразд - вам покажуть всі необхідні документи. Коли на ваші питання немає однозначної відповіді - це червоний прапорець. Також має насторожити відсутність сайту з реальними фотографіями та відгуками. Ідеальний варіант - незаангажований коментар від батьків чиї діти вже відпочивали у цьому таборі. Можете навіть написати пост у Facebook з проханням поділитися враженнями", - радить Юлія Кичила. Друга порада: підпишіть офіційний договір Єдиний юридично значущий документ, який змушує організаторів дитячого табору нести відповідальність за безпеку вашої дитини - офіційний договір. Якщо його немає - немає й механізму захисту прав дитини та батьків. “В договорі чітко фіксується обсяг послуг, які надає організатор. Вказується тривалість зміни, кількість харчувань і таке інше. Якщо вашу дитину годували не тричі, а двічі на день - без договору довести провину організаторів практично неможливо, адже вони не мали перед вами ніяких зобов’язань. Тому підписання договору - це не проста формальність, а гарантія того, що про дитину у таборі будуть дбати”, - пояснює експертка.

Правильно обраний табір допоможе отримати дитині максимум задоволення (фото: facebook.com/FZS Ukraine) Третя порада: переконайтесь, що дитина буде в безпеці Важливий момент - якісна медична допомога, яку дитині можуть надати працівники табору. Обов’язково поцікавтесь чи постійно присутній на території медичний працівник. Які протоколи існують в разі хвороби чи травми. Чи є в таборі ізолятор та які ліки знаходяться в аптечці. Якщо ваша дитина має хронічні захворювання - повідомте про це організаторів. Ви будете менше хвилюватись, якщо територія обраного вами табору має огорожу та цілодобову охорону. Обов’язково запитайте, чи можна дітям самостійно залишати територію. Правильна відповідь: ні. "Якщо це табір біля моря, озера або річки - на пляжі має чергувати рятувальник. В деяких таборах дітям забороняють користуватись смартфоном, але у вас повинен бути канал комунікації. Спілкуйтесь з дитиною раз на три дні через телефон вихователя. Ще раджу зробити малюку браслет з його ім'ям та вашими контактами”, - додає Юлія. Четверта порада: складайте речі до табору разом Складайте валізу разом з дитиною - це важливий етап емоційної підготовки до двотижневої розлуки. Хай дитина самостійно обере одяг, книжку чи іграшки - це подарує їй відчуття впевненості й контролю. А ще - знизить рівень тривожності. Крім того, дитина запам’ятає що і де лежить. Також бажано надрукувати список речей, які лежать у валізі - так малюк не забуде, що на дні сумки ховаються улюблені джинси. "Якщо валізу збирає мама - дитина почувається пасивною і неготовою до самостійної поїздки. Спільне збирання, навпаки, показує дитині вашу довіру - "ти вже дорослий, з усім впораєшся". Саме так формується позитивний досвід розлуки з батьками. Перед поїздкою уточніть, які речі дітям заборонено брати до табору. У чорному списку можуть бути гаджети, продукти, дорогі прикраси…", - каже експертка.

Власниця мережі дитячих садочків HELLO KIDS, учасниця телешоу "Супермама" Юлія Кичила, яка виховує доньку Алісу П’ята порада: підтримайте дитину перед поїздкою Абсолютно нормально, коли діти, які вперше їдуть до табору, відчувають тривожність. В цей момент батькам потрібно підтримати дитину. Розповісти про свій позитивний дитячий досвід. В жодному разі не лякайте дитину фразами на кшталт: "Боже, ти ж там сама будеш! Як з усім впораєшся?". Краще підтримайте: "У таборі буде весело. Там будуть такі ж діти, як ти. А ми - завжди на зв’язку!". “Щоб краще підготувати дитину до життя у таборі, проговоріть з нею деякі ситуації, які можуть виникнути. Це стосується елементарних правил безпеки: до кого звертатись у разі потреби чи куди йти у разі повітряної тривоги. Це стосується побуту: що робити, якщо не сподобалась їжа, коли потрібно мити руки. Покажіть, як треба заправляти ліжко та складати свої речі. Діти дуже хочуть швидше стати дорослими, тож дайте їм зрозуміти, що літній табір - перший крок до дорослого життя”, - додає Юлія. Важливі моменти: Самостійно пересуватись територією України дитина може з 14 років. Молодшим за віком дітям дозволяється подорожувати лише у супроводі дорослої людини. Це може бути один з батьків, родичів або інша, письмово уповноважена на здійснення цієї функції, людина (вчитель, тренер, вихователь). Перетинати державний кордон без згоди батьків і супроводу дорослих неповнолітні можуть після 16 років. Якщо ваша неповнолітня дитина їде відпочивати за кордон у складі організованої групи, крім нотаріального дозволу батьків їй можуть знадобитися додаткові документи. Вас може зацікавити: