Логотип Вінниці

Наша Вінничина

Тепловий і сонячний удар: коли треба викликати "швидку"

Всі новини | 07.07.2025 17:05

Тепловий і сонячний удар: коли треба викликати "швидку"

Україну накрила спека, стовпчики термометрів підіймаються до +37°C. Організм в таку погоду швидко перегрівається, особливо без доступу до тіні чи води. Це може призвести до теплового або сонячного удару - небезпечних станів, які загрожують здоров’ю й життю. РБК-Україна розповідає, чим відрізняється тепловий удар від сонячного, як вчасно помітити небезпеку і надати першу допомогу. Тепловий і сонячний удари: у чому різниця Обидва стани спричинені нездатністю тіла охолоджуватися за високої температури. Основна різниця полягає в тому, що тепловий удар може виникнути як надворі, так і в будь-якому перегрітому приміщенні і впливає на весь організм, тоді як сонячний удар спричинений прямим впливом сонячних променів на голову та шию і уражає переважно головний мозок. У людини, який тривалий час перебувала під пекучим сонцем, можуть одночасно спостерігатися ознаки і теплового, і сонячного удару. Як організм реагує на перегрівання У нормі тіло намагається охолодитися через потовиділення. Шкіра як головний орган терморегуляції активно виділяє піт, що допомагає знижувати температуру. Але коли ця система не справляється:

Нервова система дуже чутлива до перегрівання, тому одним із перших тривожних сигналів є порушення свідомості. Як розпізнати сонячний удар Симптомами сонячного удару є: Також можуть виникати нудота, блювання та діарея, особливо у дітей. Як розпізнати тепловий удар Перші ознаки: У більш тяжких випадках: У разі тяжкої форми теплового удару пітливості немає, шкіра стає сухою і гарячою. Хто в зоні ризику Найбільш вразливими є:

Влітку люди дуже уразливі до теплових та сонячних ударів та їх наслідків (фото: Freepik) Як допомогти людині з тепловим і сонячним ударом Насамперед необхідно охолодити організм:

У тяжких випадках: Чим небезпечні тепловий і сонячний удар Якщо людині своєчасно не надати допомогу, можливий розвиток тяжких ускладнень. Теплові судоми Це болючі м’язові спазми, які зазвичай виникають у м’язах рук, ніг або живота внаслідок зневоднення та порушення балансу електролітів в організмі. Ураження внутрішніх органів Гіпертонічний криз Це небезпечне підвищення артеріального тиску, яке може спричинити інсульт або тяжкі ускладнення з боку серцево-судинної системи. Коматозний стан У тяжких випадках після теплового або сонячного удару можливий розвиток коми - стану, за якого людина втрачає свідомість і не реагує на зовнішні подразники. Смерть За найгіршого сценарію внаслідок значного ураження внутрішніх органів і за відсутності лікування може настати смерть. Як уникнути перегрівання Щоб запобігти сонячному і тепловому удару, лікарі рекомендують: Вас може зацікавити Під час написання матеріалу були використані джерела: сайти WebMD і Mayo Clinic.